Přechod, období plné změn

Napsal

Přechod, období plné změnŽeny po čtyřicítce přicházejí do klimakteria, muži zase prožívají krizi středního věku. To v posledních letech považujeme za samozřejmost. Ale až nyní lékaři a psychologové vědecky dokázali, že se přechod vyskytuje i u mužů. S ohledem na vnitřní a vnější změny se nejedná i přes eventuální proměny o žádnou nemoc, ale o přirozenou a přechodnou fázi života. Té se musí ženy i muži přizpůsobit – především vyváženou stravou a pravidelnou sportovní aktivitou.

Změna hormonálního prostředí u žen

Každá žena v určitém věku přichází do přechodu. Toto období plné změn začíná většinou ve 44 letech života, trvá průměrně 14 let a prochází různými fázemi. Klimakterium je přechodná doba, ve které vaječníky přestávají produkovat sexuální hormony progesteron a estrogen. Stejně tak omezují tvorbu hormonů nadledvinek (dehydroepiandrosteron), někdy se mu také přezdívá „hormon mládí“, a růstových hormonů.
Tyto mnohočetné změny vedou k pozměněné přeměně látek se sníženým spalováním tuků a tím i trvale snížené potřebě kalorií. Přizpůsobte své stravovací návyky změně hormonálního prostředí. Proto spolupracujte se svým tělem, ne proti němu.

Průvodní jevy přechodu

K typickým tělesným symptomům, jako jsou návaly horka, pocení, bolesti hlavy a poruchy spánku, se mohou vyskytnout i psychické potíže. Například podrážděnost, vyčerpanost a časté změny nálad. Nedostatek estrogenu může mít vážné organické důsledky při metabolismu tuků a stavbě kostí.

Několik tipů …

Pro lepší snášení návalů horka a pocení existuje několik snadných tipů. Především je to dostatek pohybu. Zvlášť příznivé účinky mají vytrvalostní sporty, například běh na dálku, jogging, turistika, jízda na kole, plavání nebo jízda na kolečkových bruslích.
Pozitivního efektu dosáhnete také ranní střídavou sprchou, masáží kartáčem nebo návštěvou sauny. Požívání alkoholu a kávy bystě měla co nejvíce omezit, protože mohou způsobit úbytek estrogenu a tím návaly horka ještě podpořit.

Hormony a ženské tvary

Že hormony ovlivňují ženské tělo, o tom není pochyb. Za to mohou především sexuální hormony a hormony štítné žlázy. Estrogen se podílí na ženském tvaru poprsí, břicha, stehen, pozadí a pasu. Kromě toho se starají o pěknou a hebkou pokožku. Navíc vysoký obsah estrogenu v krvi působí jako „brzda apetitu“.
Další sexuální hormon má vliv na to, že se energie získaná z potravy neukládá do tukových zásob, ale spálí se jako tělesné teplo. Hormony tedy mohou ovlivňovat chuť k jídlu a tělesnou váhu. Protože ale s přibývajícími léty estrogenu v těle ubývá, dochází při nesprávném způsobu života k přibývání na váze. Zároveň většina žen zjišťuje nepříjemnou změnu ukládání tuku : přibývající kila se hromadí především na bříšku…

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *