Rakytník a jeho léčivé účinky
Napsal Gabriela Kortova
Bylinky si zaslouží své pevné místo, coby doplněk jakékoliv léčby či výtečná prevence. Jinak tomu není ani v případě rakytníku, kterého existuje 7 druhů. Nejčastěji se u nás lze setkat s Rakytníkem řešetlákovým – Hippophare rhamnojdes. Roste buďto v keřovité nebo stromové podobě a vyskytuje se po celé Evropě a Asii. Původem je však z Ruska.
S velkou oblibou se pěstuje také na českých zahrádkách a vysazuje se rovněž kolem bytových jednotek. U některých druhů rakytníků se sbírají pouze listy, které se využívají na čaj. Jiné druhy naopak umožňují i sběr plodů ke konzumaci, prevenci a léčbě. Pravděpodobně vás bude zajímat, co obsahuje takový plod rakytníku. Věřte, že je toho skutečně mnoho.
Plod rakytníku a jeho obsah
- Vitamín C, A, sk. vitamínů B, D, E, F, K
- Rutin (nezbytný pro zpevnění cév)
- Flavonoidy
- Pektin
- Třísloviny
- Stopové prvky
- Mastné nenasycené kyseliny
- Alkaloid hyppopheinu (působí proti depresím a nádorovým onemocněním)
Co vše lze z rakytníku vyrobit?
- Olej
- Sirup
- Marmeláda
- Čaj
- Obklady
- Víno
- Likér
Co vše rakytník léčí?
Rakytník pomáhá léčit kožní onemocnění, jako je lupénka, atopický ekzém, akné nebo opruzeniny. Rovněž napomáhá rychlejšímu hojení ran a jizev. Výtečný je také u popálenin, omrzlin a proleženin. Vlasům dodává zdravý vzhled a lesk. Má protizánětlivé účinky a léčí sliznice. Trpíte-li na opary, afty a krvácivé dásně – sáhněte po rakytníku. Výtečným pomocníkem je u onemocnění štítné žlázy. Léčí gynekologické potíže, hemeroidy. Pomáhá i pacientům po chemoterapii a ozařování. V kosmetice se z něj připravují vonné olejíčky a krémy. V kuchyni jej využijete u přípravy marmelád, kompotů, čajů, likérů.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024