Rakytník a jeho použití
Napsal Gabriela Kortova
Bylinky mají své nezastupitelné místo nejen v kuchyni, kdy dodají jídlům lahodnou chuť, ale pomáhají i jako prevence nebo doplněk léčby. Dnes bude řeč o rakytníku, kterého celkem existuje sedm druhů. Nejběžněji se u nás setkáte s Rakytníkem řešetlákovým (Hippophare rhamnojdes). Vyskytuje se v stromové či keřové podobě a roste napříč celé Evropy a Asie. Jeho původ bychom však hledali v Rusku.
Hojně se pěstuje samozřejmě na českých zahrádkách, mimo jiné se vysazuje také kolem bytových jednotek. U mnohých druhů této bylinky se sbírají pouze listy, které se následně používají na přípravu čaje. Další druhy však umožňují i sběr plodů ke konzumaci, prevenci a léčbě. Plod rakytníku je přímo koktejl zdraví prospěšných ingrediencí. Najdete v něm:
- Vitamín C
- Vitamín A
- Další vitamíny: B, D, E, F, K
- Rutin
- Pektin
- Flavonoidy
- Stopové prvky
- Mastné nenasycené kyseliny
- Třísloviny
- Alkaloid hyppopheinu
Na co vše lze rakytník využít?
Jak jsme již uvedli, existuje vícero druhů rakytníku, proto je i jeho využití všestranné. Připravit se z něj dá – obklady, sirup, čaj, olej, džem, víno či likér. Tato úžasná bylinka pomáhá léčit kožní nemoci, jako je třeba atopický ekzém, lupénka, akné, opruzeniny a další. Pomáhá k rychlejšímu hojení jizev a ran.
Výborným pomocníkem je rovněž u proleženin, popálenin i omrzlin. Disponuje protizánětlivými účinky a léčí sliznice. Jestliže vás trápí afty, praskající ošpičky, opary, krvácivé dásně, zkuste rakytník. Vhodný je také k prevenci i léčení gynekologických potíží, onemocnění štítné žlázy a léčí hemeroidy. Nápomocen je také u pacientů po ozařování a chemoterapii. V kosmetice slouží k výrobě olejíčků, krému a zlepšuje kvalitu vlasů.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024