Stop cestovnímu průjmu – jak si užít dovolenou bez zažívacích potíží?

Napsal

Nic nezkazí dovolenou tak jako cestovní průjem. Jak problémům se zažíváním na cestách předcházet, a nestrávit tak půl pobytu na toaletě?

Cestovní průjem
Zdroj: Freepik

Co je to cestovní průjem?

Cestovní průjem je nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů, za kterým obvykle stojí bakterie z kontaminované vody či jídla. Příznaky do pár dnů odezní a zdravý člověk se s nimi popasuje bez větších komplikací.

Cestovní průjem můžete dostat na jakémkoliv místě, mezi nejrizikovější destinace ale patří Asie, Afrika, Mexiko a Střední a Jižní Amerika.

Příčiny cestovního průjmu

Infekční příčiny

Cestovní průjem nejčastěji způsobí bakterie, viry nebo paraziti ve vodě či jídle. Důvodem jsou odlišné klimatické podmínky a způsoby hygieny, než na které jste zvyklí z domova.

Stres

V některých případech může průjem vyvolat i stres nebo změna prostředí a stravovacích návyků.

Příznaky cestovního průjmu

Příznaky cestovního průjmu vás mohou překvapit z ničeho nic na dovolené, ale i po návratu domů. Mezi hlavní symptomy patří:

  • průjem (řidší stolice třikrát a vícekrát za den),
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • křeče v břiše,
  • horečka,
  • dehydratace.

Symptomy by neměly trvat déle než pár dnů, v opačném případě vyhledejte lékaře,“ radí PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.

Zdroj: Freepik

Prevence cestovního průjmu

Nejúčinnější prevencí cestovního průjmu jsou hygienická opatření a úpravy stravování. Riziko zažívacích potíží můžete snížit dodržováním těchto zásad:

  1. Dávejte si pozor na to, co jíte – vyhýbejte se jídlu z pouličních stánků, nejezte syrové maso, ryby nebo mořské plody, jezte jen to ovoce, které si sami můžete oloupat (banány, pomeranče,…), a konzumujte jídla podávaná teplá.
  2. Nepijte vodu z kohoutku nebo studny ani alkoholické drinky s ledem nebo džusy ředěné vodou. Čistěte si zuby vodou z lahve a nepolykejte vodu ze sprchy.
  3. Dodržujte hygienu – myjte si často ruce, především před jídlem,  a používejte dezinfekci na ruce.

Doplňky stravy pro prevenci

Správné zažívání můžete podpořit i doplňkem stravy s probiotiky. Ideální na cesty je například Viridian Travel Biotic – Cestovní směs probiotik 30 kapslí, která obsahuje probiotika a prášek se zázvoru.

Stejnou službu vám prokážou i Optibac Travel Abroad – Probiotika pro podporu při cestování 20 kapslí, které jsou vhodné pro dospělé i děti od 4 let. Kombinací probiotik pomáhají účinně předcházet problémům se zažíváním.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *