Strečink: 6 praktických tipů, které vylepší váš další trénink

Napsal

Strečink je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého pohybu. Ovšem je také také jedním z nejvíce přehlížených. Tím, že protahování zařadíte do svého tréninku, dopřejete kloubům s svalům pozornost, kterou potřebují k efektivnímu výkonu.

Protahujte se pravidelně

Každodenní protahování je pro tělo velkým přínosem, zvláště tehdy, pokud máte sedavé zaměstnání. Pouhými deseti minutami strečinku můžete zvýšit svou sílu, rovnováhu a flexibilitu. Jen nezapomeňte být opatrná – prudkými a rychlými pohyby si můžete přivodit různá zranění, například natržení svalů či šlach. Nejlepších výsledků dosáhnete tehdy, pokud každý cvik na protažení vydržíte dělat alespoň šedesát sekund.

Před každým tréninkem se zahřejte

Zahřátí těla před tréninkem je velmi důležité, a je to vlastně jeden z nejdůležitějších aspektů, který musíte dodržovat, aby bylo cvičení efektivní. Začněte pomalu a nespěchejte. Pokus o jakékoliv cvičení se „studenými a ztuhlými svaly“ může přinést spoustu nepříjemností, třeba zmiňované natržení šlach či natažení svalů.

Pozor na bolest

Protahování by nikdy nemělo bolet. Proto je dobré vypozorovat, jak na protahovací cviky reagují vaše svaly. Přirozeně byste měla cítit mírné napětí, ale jestliže pociťujete ostrou bolest, která se postupně zhoršuje, děláte něco špatně. 

Vyhněte se poskakování

Tipy na protahování se o tom často nezmiňují, ale poskakování může být jednou z nejškodlivějších věcí, které můžete svému tělu při protahování způsobit. Když se vaše tělo neustále posouvá, vaše svaly se mohou napínat a můžete zvýšit riziko natažení nebo natržení šlachy. 

Dýchejte

Jednou z hlavních výhod strečinku je jeho schopnost pomoci mysli a tělu uvolnit se. Snažte se proto normálně dýchat a dbejte na to, abyste nezadržovala dech. Jakékoli prudké a rychlé dýchání nebo naopak nepravidelné dýchání může způsobit napětí ve vašem těle a zvýšit riziko zranění. 

Nezapomeňte se protáhnout i po cvičení

Strečink je také vynikající formou regenerace, abyste se vyhnula následné bolesti svalů. Nezapomínejte proto na protažení po cvičení, uvolníte tím napětí ve vašem těle a zvýšíte průtok krve do svalů, které jsou po tréninku zahřáté.

Dbáte na správné protažení před cvičením nebo tento krok vynecháváte?Zdroj foto: pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *