Tampóny versus menstruační kalíšky
Napsal Gabriela Kortova
V dřívějších dobách něco nepřípustného, ale dnes něco naprosto samozřejmého. Podobně, jako se kdysi pohlíželo na tampóny, se dnes pohlíží na menstruační kalíšky. Dnešní pomocníci z oblasti hygieny umožňují snadnější život. Můžete pracovat, běhat, plavat, chodit v upnutých či bílých kalhotách a jsme v bezpečí a chráněné.
Avšak nárůst rakoviny děložního čípku, dělohy a vaječníků vede k zamyšlení, zda jsou tampóny skutečně tak bezpečné a úžasné. Přiznejme si, že většina žen vybírá tampóny i vložky podle savosti, poutavého obalu, parfemace, ale nikoliv podle faktu, z čeho jsou vyráběny. Bohužel mnohdy se nejedná pouze o tampóny, vložky, ale i dětské jednorázové plenky. Přinášíme hned několik důvodů, proč je používání těchto výrobků zdravotně nebezpečné.
Syntetika
Jde o materiál, který vstřebává tělní tekutiny a vytváří vhodné podmínky pro TSS – Toxic Shock Syndrome (syndrom toxického šoku). Nebezpečné je to především pro mladé dívky, u nichž se nestihly vytvořit obranné protilátky potřebné proti uváděnému syndromu. Případů, kdy mladá dívka upadla do kómatu, a přežila jen zázrakem, je nespočet. Bohužel jsou i případy, kdy to končí smrtí.
Chlór
Používá se na bělení nejen tampónů, ale i vložek a plenek. Uvolňuje dioxin, což je známá karcinogenní látka, kterou si takto zavádíte přímo do pochvy a dělohy. Nehledě na to, že pozůstatky chlóru působí dráždivě a vysušují.
Potřebujete důkaz?
Když bohužel zemře někdo neznámý, rádo se to ututlá. V tomto případě se nejedná o úmrtí, ale doživotní následky. Známá americká modelka Lauren Wasserová prodělala TTS během použití tampónu. Dostala srdeční záchvat a infekci vyvolanou stafylokoky, která přerostla do gangrény a modelka přišla o nohu.
Jak situaci řešit?
Existuje možnost v podobě menstruačních kalíšků. Některé na něj nedají dopustit a jiné se ošklíbají, stejně, jako naše prababičky dříve na tampóny. Jde o pružnou nádobku ze silikonu, kterou si během menstruace zavedete do vagíny. Drží díky podtlaku a sbírá do sebe krev. Po určité době ho vyjmete, vyprázdníte, vymyjete a opět zavedete dovnitř. Kalíšek vám vydrží i několik let a stačí ho pouze vyvařovat. Kalíšky mají nespornou výhodu v tom, že nedráždí sliznici a nezpůsobují syndrom toxického šoku.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024