Těhotná už osmý měsíc

Napsal

Těhotná už osmý měsíc

Předposlední měsíc těhotenství si maminky užívají naplno. Sice je některé činnosti omezují, ale i přesto si ho nemohou vynachválit. Některé se těší, až toho drobečka, kterého nosí pod srdcem,budou mít v náručí.

Musím si najít dětského lékaře

Nezapomeňte si také vyhlédnout vhodného dětského lékaře, ke kterému budete chodit nejdříve do dětské poradny a poté i na běžné kontroly. Nabízí se otázka, kde hledat spolehlivého pediatra, kterému byste mohla věřit. Určitě máte spoustu kamarádek, které mají také malé děti a které již tuto „proceduru“ absolvovaly před vámi. Ty vám jistě poradí, na to se můžete spolehnout.
Rozhodně je dobré zamyslet se nad několika body. První je, zda-li se ordinace lékaře nachází blízko místa bydliště. Důležité jsou také vzájemné sympatie. Pokud si vyberete toho správného, co nejdříve se u něj zaregistrujte. Jeho služeb využijete ihned po porodu. Jakmile se vrátíte z porodnice, zavoláte do dětské ordinace a domluvíte se, zda-li musíte na poporodní návštěvu osobně nebo přijde-li zdravotní sestra k vám domů. U každého lékaře se tak děje po vzájemné dohodě.

U gynekologa

Před porodem je také důležitá návštěva u gynekologa. Vyšetření bude zaměřeno na změření tlaku, testování moči a krve a na zjištění vaší hmotnosti. V krvi se zjistí, jestli máte dostatek železa, protože jeho přítomnost bývá u nastávajících maminek dosti nevýrazná. Pokud se i u vás ukáže tento problém, dostanete tabletky s jeho obsahem.
Mezi 30. a 32. týdnem těhotenství podstoupíte druhý velký ultrazvuk. Kromě podrobného vyšetření tak získáte i fotku miminka, i když už ne celou, protože díky jeho délce se na fotografii již nevejde. Můžete si ale z osmého měsíce odnést podobu ručičky nebo obličeje. V tomto období už se také děťátko otáčí hlavou dolů. Je to přirozené. Hlavička je těžší než ostatní části těla. Pokud je ale ještě obráceně, má čas se přesunout.
Na ultrazvuku gynekolog zjišťuje: uložení miminka, případné vrozené vývojové vady, délku a váhu miminka, stav placenty a množství plodové vody.

Jak roste

Pod vše probíhá v pořádku, má vaše děťátku již a ručičkách nehtíky a na hlavičce více vlásků než minulý měsíc. Dokáže se chytnout za ručičku nebo nožičku, ale nejčastěji se drží za pupeční sňůru. To sama uvidíte po porodu, až vás silně chytne za prst u ruky. Jelikož má v děloze čím dál méně místa, jeho případné pohyby budou více cítit a někdy i bolet. Je třeba se na to připravit. Pak vás nepřekvapí ani pořádný kopanec či dloubnutí pod žebra.
Stále je nutné, abyste s děťátkem udržovala kontakt. Proto si bříško co nejčastěji hlaďte a mluvte.

Co čeká vás

Z hlediska kilogramů získáte tento měsíc přibližně kilo a půl, takže byste měla mít celkově asi o 10 kg více než byla původní váha. Čím více se bude bříško napínat, bude „trpět“ i vaše kůže. V tomto případě se připravte na vytvoření strií. Jejich počet zmírníte speciálními krémy. Důležité je hodně odpočívat, mimo domov častěji jíst a dostatečně pít.
Můžete se potýkat také s bolestí třísel. Je to proto, že se pánev začíná rozestupovat, aby mělo miminko příjemnou cestu na svět. Tento problém může být spojován s tvrdnutím břicha a také si ho můžete díky tomu splést s kontrakcemi. Pokud jsou stahy nepravidelné a nebolestivé, porod se ještě neblíží. Určitě to poznáte pod teplou sprchou. Pokud by se jednalo o kontrakce, postupně by se zesilovaly a teplá voda by na ně jistojistě nepomohla.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *