Trápí vás pigmentové skvrny?

Určité faktory, ať vnitřní nebo vnější, můžou způsobit zvýšenou tvorbu pigmentu melaninu, jako je působení slunce, dědičnost, hormonální změny, záněty a věk, a díky němu vznikají tmavší skvrnky na kůži. Nejčastěji vznikají na viditelných místech (obličej, předloktí), protože sluneční svit jejich tvorbu podporuje.

Právě především působení slunce, ale i dědičnost, hormonální změny nebo věk (stařecké skvrny) mají na hyperpigmentaci svůj vliv. Některé skvrny zmizí po čase úplně samy, například sluneční skvrnky nebo melasma, způsobená hormonálními změnami v těhotenství. Na ty ostatní můžeme vyzkoušet kosmetické přípravky nebo se obrátit na dermatologa.

Jaké kosmetické přípravky jsou vhodné

Na pigmentové skvrny jsou dnes k dostání různé přípravky, účinnost ovšem zaručují jen některé látky v nich obsažené. Podle toho si můžete pohlídat, jestli kupujete správný přípravek. Jsou to především kyselina retinová, kojová a glykolová (ta se používá i při chemickém peelingu), dále pak jsou vhodné krémy s deriváty vitamínu C, i ten je proti hyperpigmentavci poměrně účinný. V poslední době se objevují také přípravky s butyl resorcinolem, který účinkuje poměrně rychle a dokáže si poradit i s urputnými skvrnkami.

Jak pomůže dermatolog

Jestliže nepomáhají kosmetické přípravky, nebo ztrácíte trpělivost a přejete si vyřešit ty nepříjemné skvrny rychleji, obraťte se na dermatologa. Ten vám může odstranit tmavé flíčky buď chemickým peelingem, pokud jsou pigmentové skvrnky jen ve vrchní vrstvě kůže, pomocí laseru nebo fototerapií, při níž dochází k absorpci melaninu světelným působením (IPL – intenzivní pulsní světlo)..

Při peelingu vám nejprve naskočí drobné puchýřky, později se vrchní vrstva kůže sloupne a nová pod ní je už zbarvená rovnoměrně. Působením laseru lze proniknout i do hlubší vrstvy, i když i povrchové ošetření je laserem možné.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *