Trápí vás suchý kašel? Známe zaručený recept!
Napsal Nikol Blahova
Ačkoli suchý kašel sám o sobě není nebezpečný, dokáže nás hodně potrápit a zkomplikovat nám každodenní život, nemluvě o jeho doprovázejících příznacích, které jsou mnohdy hodně nepříjemné a rozhodně bychom je neměli podceňovat. Dráždivý suchý kašel zpravidla trvá několik dní, během kterých nevykašláváme hlen a náš krk je proto podrážděný, bolavý, poškrábaný a vysušený.
Pokud kašel netrvá déle jak 3 týdny, pak jej označujeme jako akutní. Zpravidla se jedná o prvotní příznak nachlazení. Při déle trvajících obtížích se jedná o kašel chronický, který může být příčinou nějaké infekce, alergie, astmatu nebo jiného onemocnění.
Suchý kašel – jak proti němu bojovat?
I když není nebezpečný, je hodně vyčerpávající. Neustálé nutkání kašlat spojené s následnou bolestí nás často nutí kašlání potlačit, což má za následek ještě větší podráždění. Suchý kašel se neptá, jestli je léto nebo zima a nečekaně udeří ve chvíli, kdy to vůbec nečekáte.
Pojďte se tedy společně s námi podívat na babské rady, které by vám se suchým kašlem mohly pomoci.
-
Cibule a med
Cibule a med – to je klasika, na kterou sázejí naše babičky již odnepaměti a možná i ta vaše vám jako dítěti tuto směsici při suchém kašli připravila. Jestliže trpíte suchým kašlem, pak smíchejte nakrájenou cibuli s medem (komu med nechutná, může smíchat s cukrem) a směs uložte do sklenice, dokud cibule nepustí šťávu. Tu potom užívejte po lžičkách.
-
Diviznový čaj
Proti podráždění krku v důsledku neustálého kašlání bez hlenu vám může pomoci čaj připravený z divizny, která má uklidňující účinky. Doporučujeme pít 3x denně.
-
Zelná šťáva
Možná to není kdovíjaká dobrota a většina lidí si na její chuť musí zpočátku zvyknout, ovšem pokud se suchého kašle chcete zbavit, stojí to za chvilku nepohodlí. Zelná šťáva je známá pro svůj vysoký obsah vitamínu C a další vitamíny, které vaše tělo podpoří v ozdravném procesu.
-
Česnek a med
Na závěr ještě jeden recept na přírodní medicínku v podobě česneku a medu. Česnek nastrouhejte a smíchejte jej s medem, následně si tuhle mňamku dopřávejte několikrát za den.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024