Vlašské ořechy
Napsal Jana Kováčová
Vlašské ořechy se v každé domácnosti objevují především v čase vánočním. V tomto období zdobí nejen mísy s ovocem, ale přidávají se do těst, z nichž se peče cukroví. V době sklizně vám zabarví ruce do hněda a to se pak velice těžce smývá; málokdo ovšem ví, jakou jsou ořechy superpotravinou.
Kdo by řekl, že tak v malých plodech může být tolik užitečných látek. Ve vlašských ořeších najdete nejen velké množství tuků, převážně nenasycených mastných kyselin omega 3, ale obsahují i vlákninu, bílkoviny a vitaminy E, C, B1, B2, B3, B6 ,B9 a betakaroten. V plodech ořešáku královského najdete v malém množství i železo, zinek, draslík, vápník, fosfor i hořčík a selen.
Ořechy prospívají vašemu zdraví
Věděli jste, že vlašáky snižují hladinu cholesterolu, regulují krevní tlak a posilují správnou funkci střev? Je toho ale mnohem víc, čím jsou pro vaše tělo prospěšné. Ořechy snižují riziko infarktu a mozkové mrtvice, umí dokonce zklidnit vaše pocuchané nervy. Jen mějte na paměti, že pokud se snažíte hubnout, měli byste dodržovat doporučenou denní dávku, tedy maximálně dvě hrsti, kvůli vysokému obsahu tuku.
Jen málokdo ví, že také listí ořešáku má léčivé účinky, působí totiž desinfekčně a protizánětlivě a urychluje hojení. Používají se listy ze zcela zdravého stromu, z nich se připravuje odvar na pohmožděniny, likvidaci plísní, mokvající rány nebo záněty kůže.
Vlastní ořechy na zahradě
Pěstování ořešáku není nijak náročné. Má rád slunné místo s vlhkou a prodyšnou půdou. Než se dočkáte plodů, bude to trvat přibližně 4 roky. Častou otázkou bývá, kam s opadaným listím na podzim. V žádném případě nesmí na kompost, pokud se na stromě objeví některé z houbových onemocnění. Tu zjistíte například podle plodů, které začnou černat ještě na stromě, před dozráním. V takovém případě je nejlepším způsobem likvidace listů ořešáku spálení.
Pokud chcete listí přidat do kompostu, je nutné si uvědomit, že se rozkládají mnohem pomaleji, než jiný rostlinný odpad, takže je dobré je nadrtit, případně přidat nějaký urychlovač rozkladu (dusíkaté hnojivo nebo močůvku).Samotné plody se začínají sbírat koncem léte, během podzimu, když dozrají. Poznáte to tak, že sami začnou padat na zem a jejich zelené pouzdro praská. Dobré je pravidelně každý den se sbírat spadané ořechy, aby neležely v trávě příliš dlouho. Na závěr je zapotřebí nechat ořechy pořádně vyschnout, aby vám ořechy nechytly plíseň.
Recommended Posts
Jak se starat o vánoční hvězdu během roku
16 února, 2020
Jak vypěstovat avokádo
01 února, 2020