Využití aloe vera – příznivé účinky na vlasy i pleť
Napsal Jana Kováčová
Aloe vera je sukulentní rostlina s mnoha pozitivními účinky na zdraví člověka. Možná i vy užíváte šťávu z listů aloe na zažívací potíže, nadýmání, problémy s játry či žlučníkem. Využití aloe vera je ale mnohem širší, například má příznivé účinky na vlasy a pleť.
Kosmetické účinky šťávy z aloe vera (rosolovitý gel, který se nachází uprostřed listů rostliny) jsou známy asi stejně dlouho, jako účinky při vnitřním použití. Má detoxikační, antibakteriální i antivirové účinky, umí si poradit s plísněmi, tiší bolest a pomáhá při léčení zánětů.
Aloe vera je vitamínová bomba pro vlasy i pleť
Možná si tuto rostlinu pěstujete doma a ani nevíte, jak užitečná je pro zdraví i krásný vzhled pleti a vlasů. Šťáva, kterou získáte odříznutím listu aloe a vymačkáním dužiny uprostřed něj, obsahuje 30 účinných látek. Mezi ně především patří vitamíny A, B, C, D a E, saponiny, aminokyseliny, mastné kyseliny (sisosterol a lupeol), stopové prvky (hořčík, zinek, vápník, draslík, selen či chrom), enzymy a lignin. Ten sám o sobě nemá žádné speciální účinky, ale pomáhá těm prospěšným látkám z aloe vera proniknout skrz pokožku a působit i při zevním užívání gelu z listů.
Všechny minerály a vitamíny obsažené ve šťávě z aloe vera pomáhají pokožku i vlasy detoxikovat, ozdravit a viditelně zlepšit jejich kvalitu. Jestliže vás tedy trápí suché polámané vlasy nebo unavená pleť s různými kožními defekty (pupínky, olupování…) sáhněte po aloe.
Poradí si s akné i s jizvičkami
Všestrannost aloe vera je až neuvěřitelná. Trápí vás lupy? Použijte gel z aloe vera. Máte polámané konečky vlasů? Máte vlasy suché nebo naopak se často mastí? Aloe vera si s těmito problémy poradí. Vlasy i pokožka hlavy se důkladně vyčistí, detoxikuje, zbaví choroboplodných zárodků, regenerují a hydratují se. Stačí jen přidat gel z aloe vera – přímo z rostliny nebo kupovaný – do šamponu nebo kondicionéru a dobře promasírovat.
Stejně hojivý účinek má aloe i na pleť. Oceníte ji při akné, lupénce, různých alergických reakcích a ekzémech, při popálení nebo štípnutí hmyzem. Díky regeneračním schopnostem si poradí i s drobnými jizvičkami.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024