Vyzkoušejte tajemství chutě kurkumy

Napsal

Vyzkoušejte tajemství chutě kurkumyToto ne moc známé a používané koření znal i Marco Polo. Kurkumovník, botanicky kurkuma pravá (dlouhá), je velmi stará kultovní rostlina z jihovýchodní Asie. Nyní se nejvíce pěstuje v Indii, Číně, na Jávě a Filipínách. Do Evropy mletou kurkumu dovážely velbloudí karavany jako „indický šafrán“. Ještě dnes nosí vesničané suchý oddenek jako amulet k ochraně před zlými duchy.

Nesnese naši zimu

Jde o vytrvalou bylinu s dužnatými kořenovými oddenky, podobnými zázvoru nebo kosatcům. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy otevírají.

Pěstování kurkumy je v našich podmínkách snadné na světlém okně v bytě nebo přes léto i v nevytápěném fóliovníku, ovšem rostlina nesnese naši zimu.

Jemné žluté koření

Oddenek kurkumy obsahuje žluté barvivo, které se na rozdíl od pravého šafránu dokonale rozpouští v tucích, a velké množství silic, kterými se aromatizují pokrmy. Na prášek rozemletá kurkuma je nezbytnou součástí směsi kari koření. Obarví polévky, rýži, máslo, sýry, tuky i hořčici na žádanou barvu. Kuře potřené práškem z kurkumy rozmíchaným v trošce oleje získá lákavou, vypečenou kůrčičku.

Kurkuma je také léčivá

V lidovém léčitelství se uplatňuje při žaludečních a žlučníkových chorobách, zvyšuje tvorbu žluči a povzbuzuje chuť k jídlu. Účinné látky pomáhají při dyspepsii. Látky v kurkumě jsou velmi jemné a nedráždivé, mohou jí kořenit i nemocní, kteří se musí vyhnout pepři a dráždivým kořením. Vždy je třeba dávky koření nejprve opatrně vyzkoušet.

Kurkumový oddenek lze také čerstvý nastrouhat do čaje s medem a použít při prochlazení místo zázvoru. Pro úplnost přidáváme také jeden zaručený recept s kurkumou.

Indická vaječná omeleta

Potřeby : 6 vajec, ½ lžičky mleté kurkumy, 3 lžíce šťávy u cibule, sekaná petrželová nať, 1 chilli paprička, sůl, tuk na vymaštění plechu nebo mísy.

Postup : Cibulovou šťávu získáme protlačením v lisu na česnek. Se šťávou rozšleháme žloutky, přidáme petrželku, papričku, kurkumu a sůl. Do hladké hmoty vmícháme pevný sníh z bílků. Vlijeme do vymaštěné zapékací mísy a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme tak dlouho, až se omeleta „zdvihne“ a ztuhne, přibližně půl hodiny. Musí však zůstat kyprá. Podáváme ji horkou na předehřátých talířích jako svačinu nebo jako výživnou snídani s tmavým pečivem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *