Zázračná echinacea. Proč byste ji měli mít doma?

Třapatka nachová neboli Echinacea purpurea je rostlina známá svými pozitivními účinky na oslabenou imunitu. Prvními obyvateli, kdo využívali její sílu, byli severoameričtí indiáni. Používali její kořen a nať k léčení vysokých teplot a především zánětlivých onemocnění, včetně zanícených ran.

Třapatka obsahuje polysacharidy, flavonoidy, glykoproteiny (více v květech) a esenciální oleje (více v kořenech), od toho se odvíjí její použití. Co všechno dokáže tato zázračná rostlinka s fialovými květy a se středy pichlavými jako ježek (od něhož pochází její název: echinos znamená řecky ježek)?

Účinky echinacey

V přírodním léčitelství má echinacea poměrně široké uplatnění. Především posiluje imunitní systém tak, že stimuluje nespecifické obranné funkce těla. Působí jako prevence proti infekcím a v případě nemoci dokáže urychlit uzdravení. Třapatka vás během 2 – 3 dnů úspěšně zbaví nachlazení, stačí denně užívat 20 kapek šťávy z echinacey. Užívat ji ale můžete i preventivně, abyste v době sezónních viróz a nachlazení posílili obranyschopnost.

Echinacea má silné protizánětlivé účinky, takže si poradí s různými infekcemi. Podle laboratorních testů dokáže zabránit choroboplodným buňkám napadnout zdravé buňky a tím se rozmnožit z více než 80 %. Ne nadarmo ji mnozí bylinkáři považují za přírodní antibiotikum. Další využití má při zklidnění astmatu, při svalových bolestech či bolestech kloubů a také při bolestivém močení. 

Echinacea a boj s rakovinou

Průvodním jevem rakoviny je oslabení imunitního systému. Při podání echinacey v průběhu léčby se zmírní nežádoucí následky ozařování, skvěle působí jako doprovodná léčba při chemoterapii díky její stimulaci narůstání obranných buněk v krvi. Třapatka pomáhá při silných bolestech, nevolnosti, závratích hlavy či při alergických reakcích. Řada těchto problémů je průvodními potížemi při léčbě onkologických onemocnění. Díky echinacee dochází ke zmírnění potíží a ke zklidnění.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *