Zbavte se trémy a buďte jako profík
Napsal Marks
Musíte občas vystupovat před publikem a vždycky kvůli tomu týden nespíte? Existuje pár osvědčených triků, které užívají profesionální řečníci. Když si jich pár osvojíte, příště to bude s trémou mnohem lepší.
Možná jste to poprvé zažila před kamarády na oslavě, možná při pohovoru v práci. Občas zkrátka musíte otevřeně a nejlépe spatra hovořit k více osobám, které vás sledují a pozorně poslouchají. Pro někoho je to příjemná zábava, někdo to zvládne díky precizní přípravě, jiní se třesou strachy, klepou se jim ruce a alespoň jednou se při každém takovém proslovu zakoktají. Nabízíme pár tipů, jak si řečnění před lidmi zpříjemnit.
Najděte známého
Pokud se nacházíte v pracovním kolektivu, je to snadné. Když jste ale ve skupině, kterou příliš neznáte, připravte se předem. Ještě před začátkem setkání nebo konference se s někým mimoděk seznamte. Tuto osobu si pak najděte v publiku a občas se ji koukněte do očí, uklidní vás to. Současně to také bude vypadat dobře – nejhorší je, když přednášející kouká jakoby přes celou místnost do zdi, tím si nikoho neupoutá.
Příliš netrénovat
Každý, kdo má z řečnění strach, obvykle už doma dělá tu chybu, že si celý proslov několikrát zkusí před zrcadlem, detailně si promyslí a sepíše každou větu, kterou musí říct. Když se pak ocitne před lidmi, je nervozní, protože kdyby mu vypadlo jedno slovo z naučené věty, neví, jak dál. Lepší je proto mít jen nástin hlavních témat, kterým se chcete věnovat. Sepište si jej na kousek papíru nebo na kartičky, které budete mít u sebe a snadno je schováte do ruky. Příprava je tu od toho, abyste zjistili, o čem vlastně chcete hovořit, nikoliv proto, aby přesně určilas, co budete říkat.
Opakujte dokola
Opakování je matka moudrosti. Staré známé pořekadlo se vám bude hodit. Lidé si lépe zapamatují něco, co uslyší vícekrát. Proto při přednesu řekněte, co plánujete říct, pak to řekněte, a pak jim ještě zopakujte, co jste vlastně řekli. Tímto pravidlem se řídí přední moderátoři i politici. Tak to zkuste.
Hlavně pomalu
Člověk, který není zvyklý vystupovat před publikem, obvykle mluví velmi rychle. Chce to mít co nejdříve za sebou a jít si sednout do davu. Myslete na to, že musíte pravidelně dýchat. Když nevíte, udělejte pauzu, nechte o vašich slovech lidi přemýšlet.
Lidský příběh
Pokud máte za úkol vysvětlit složitou věc, zkuste se zamyslet, jestli by ji nešlo naznačit na pozadí nějaké události, která se vám stala. Lidé mají historky rádi, více je vstřebávají a identifikují se s nimi. Budou vás poslouchat, pokud s nimi začněte. Historky si ale promyslete vždy předem, abyste skutečně věděli, že je můžete použít.
Recommended Posts
Co je Hot Girl Walk, jak vznikl a jak s tím začít?
29 května, 2024
Jak být v životě jednoduše šťastnější?
07 března, 2024