Život bez knížek je chudý

Napsal

Život bez knížek je chudýPedagogové a psychologové se děsí – dnešní děti sedí u počítačů a u televize a vůbec nečtou. Pokud si řeknete, že to je zkrátka pokrok, hluboce se mýlíte. Četba je totiž velmi důležitým předpokladem dovedností, jež nelze získat jinou cestou.

Vzor je hlavně doma

Rodiče by se měli ze všech sil snažit naučit děti vztahu k četbě, ukázat jim, proč ji nemůže nahradit ani televize, ani internet. Škola na to sama nestačí – ta může jen pomoci rozvíjet to, co bylo zaseto v rodině. Její požadavky dítě totiž snadno obejde – třeba „výtahy z četby“ na internetu ..

Budeme se dorozumívat skřeky?

Pokud se jazykové dovednosti odvíjejí pouze od běžné konverzace či od stručných a nenápaditě formulovaných textu na internetu, stávají se záhy nedostatečnými i pro každodenní život. Ti největší skeptici z řad odborníků tvrdí, že půjde-li to tak dál, bude se lidstvo v nedaleké budoucnosti dorozumívat zase pouze jednoduchými skřeky, jako to dělali naši dávní předkové. Jinými slovy – že jazyk bude zvolna ztrácet svoji bohatost, výrazovou barevnost i hlubší sdělnost. Hlavní potenciál výrazových schopností totiž získáváme prostřednictvím četby, bez ní jsme ochuzeni.

Pravopis nejsou jen poučky

Málokdo z nás dokáže řadu let po opuštění školy odříkávat vyjmenovaná slova či pravidla pro psaní čárek. Přesto má alespoň do jisté míry zvládnutý pravopis svého mateřského jazyka skoro každý absolvent základní školy. Nenaučil se ho z pouček ani dík diktátům a hrozbám pětek z češtiny. Zvládl ho především odkoukáním z psaného textu v knížkách. I o toto zjednodušené, ale zato velmi funkční učení jsou nečtenáři připraveni.

Nepojmenované pocity mizí

Ne snad, že by ten, kdo nedokáže říci, co cítí, necítil vůbec nic. Ale jeho prožitek je méně intenzivní a pro něho samého prakticky nesrozumitelný. Jakmile věc nedokáže pojmenovat, zvolna přestává existovat. Jistě se vám stává, že se při čtení knížky rozesmějete, dojmete, vyděsíte nebo neuklidníte … Autor vám totiž svými slovy pomáhá formulovat vaše emoce. To pak – byť třeba nevědomky – uplatňujete také v běžném životě. I o to by bylo dítě bez knížek připraveno. Je na rodičích, aby mu pomohli.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *